Piše: Senaida Sarajlić
Danas je danas, a šta će biti sutra.?
U posljednje vrijeme se relativno mnogo govori o temi roda i rodnih uloga, ali primjećuje se da se osobe s autizmom često ne doživljavaju kao osobe različitog roda već ih se posmatra isključivo kroz prizmu autističnog spektra. Sužava se prostor za podršku i prihvatanje, jer ih se često izostavlja iz rodnih kategorija.
Stereotipno poimanje roda i rodnih uloga često otežava prepoznavanje autističnog spektra. Tradicionalna, patrijarhalna uvjerenja o tipično „ženskim“ odnosno „muškim“ obrascima ponašanja proces otkrivanja čine usporenim. Tihost, mirnoća i povučenost karakteristike su koje se pripisuju djevojčicama, pa se često ne uzimaju u obzir kao mogući znaci autizma. Druga krajnost je vjerovanje da je izostanak privrženosti kod dječaka prirodan, ali teškoće u ostvarivanju socijalnog i emocionalnog kontakta također mogu biti odraz autizma. Tačno je da postoje ponašanja koja opravdavaju stereotipe na kojima se temelje pojedini načini odgoja, ali se isto pravilo ni u kojem slučaju ne odnosi na svako dijete. Upravo ta tzv. „pravila“ i težnje ka tipičnom ponašanju mogu biti „maska“ iza koje autizam ostaje neprimijećen.
U ovom trenutku, društvo ne bi smjelo nositi masku i iza iste posmatrati osobe s autizmom kroz samilost.Umjesto toga treba uvažiti njihovu individualnost. Neznanje i priroda namjere mogu biti objašnjenje, ali ne i opravdanje za to što one i oni ostaju u sjeni koja skriva važan dio ljudskog identiteta. Često se zaboravlja ili uopšte ne postoji svijest o tome da su oni i one dječaci i djevojčice, muškarci i žene, braća i sestre, prijateljice i prijatelji koji u tim ulogama na sebi svojstven način žive. Hoće li društvo pronaći svoj način da (o)živi, da uvaži, da oslobodi, da prizna rodne uloge osoba s autizmom? One se različito manifestuju, ali postoje.
Koliko su sve osobe s invaliditetom (ne)vidljive, najbolje govore ulice, edukativni, sportski i kulturni događaji iz kojih su osobe s autizmom dodatno izolovane, dok društvo čeka svaki sljedeći, drugi dan mjeseca aprila.
Drugi april – svjetski dan svjesnosti o osobama u autističnom spektru, neka bude samo jedan u nizu koji će podsjećati da prepoznavanje i kontinuiran kontakt s ljudskim potrebama vode do mjesta ljudskih prava, vrijednosti i dostojanstva.
Leave a Reply